Sposoby na ząbkowanie

Sposoby na ząbkowanie

Ząbkowanie to trudny czas dla niemowląt i ich rodziców. Cierpiący maluch płacze, a rodzice próbują stanąć na głowie, żeby pomóc swojemu dziecku. Ah... gdyby tylko to wystarczyło, to wszyscy mielibyśmy akrobatykę w małym paluszku :)

Bywa, że pierwsze zęby wychodzą niezauważone. Niestety ten scenariusz jest rzadziej spotykany, a częściej wyrzynanie mleczaków wiąże się z bólem i nieprzespanymi nocami. Dlatego też, w tym wpisie zebraliśmy najlepsze sposoby na bolesne ząbkowanie. Warto wypróbować różne możliwości, aby pomóc dziecku w tym trudnym czasie.

Po czym poznać, że to zęby? - objawy ząbkowania

Ząbkowanie zaczyna się zwykle ok. 6 miesiąca życia dziecka. Więc jeśli Twój maluch w tym okresie zaczyna być niespokojny, wręcz marudny, przyczyną mogą być ząbki. Charakterystyczne dla tego procesu są również takie objawy jak:

  • ślinienie się
  • zaczerwienione miejscowo dziąsło
  • obrzmiałe dziąsło
  • gryzienie wszystkiego, najchętniej twardych i zimnych przedmiotów

Pierwszym ząbkom towarzyszą również liczne nocne pobudki, czasem problemy z apetytem lub nawet biegunka czy katar. Z powodu obniżonej odporności może również pojawić się podwyższona temperatura, a nawet gorączka.

Uwaga! Niepokojące objawy zawsze należy skonsultować z pediatrą, aby wykluczyć przyczyny zdrowotne.

Domowe sposoby na ząbkowanie

20 zębów, które muszą przebić się przez delikatne dziąsła małego człowieka to spore wyzwanie. Aby pomóc maluszkowi, wypróbuj poniższe sposoby, a my trzymamy kciuki, aby przyniosły wyczekiwaną ulgę.

Pierś lub smoczek

Ssanie to naturalny odruch dziecka. Łagodzi napięcie, ale także potrafi złagodzić ból i swędzenie towarzyszące wyrzynającym się ząbkom. Czasem najprostsze metody są najlepsze. Jeśli niemowlak jest niespokojny, warto częściej zaproponować mu smoczek lub pierś. Pierś przecież nie zawsze musi wiązać się z jedzeniem, maluchy doskonale potrafią ssać niespożywczo.

Jedzenie

Koniecznie w odpowiedniej temperaturze. Gorące posiłki mogą tylko podrażnić obolałe dziąsła. W okresie ząbkowania u dzieci szczególną uwagę należy poświęcić temu, aby posiłki takie jak obiad, były letnie.

Chwilową ulgę przyniesie na pewno coś zimnego do jedzenia, jak np. jogurt. Jeśli dziecko jest odpowiednio duże, chętnie będzie masować dziąsła twardą, schłodzoną przekąską. Idealnie w tym celu sprawdza się surowa marchewka pokrojona w słupki.

Masaż

To niezwykle ważny, jeśli nie najważniejszy element. Swędzące dziąsła malucha uwielbiają delikatny masaż. W tym celu rodzice mogą użyć silikonowej nakładki, szczoteczki lub sterylnej wilgotnej gazy. Masaż dziąseł należy wykonywać kulistymi ruchami, zachowując przy tym maksymalną staranność, tak aby uśmierzać ból i nie podrażnić delikatnej śluzówki jamy ustnej.

Już nawet mały niemowlak może samodzielnie wykonywać masaż gryzakiem. Któż jak nie on, będzie widział jak dotknąć czy nacisnąć, aby przynieść ulgę. W tym celu my, jako rodzice, możemy zaopatrzyć maluchy w najlepsze akcesoria. Ważne, aby gryzaki były wykonane z bezpiecznych materiałów. Niektóre niemowlęta lubią miękkie zabawki z silikonu, inne zaś wolą twardsze - drewaniane. Dobrze, jeśli gryzak posiada różne faktury i wypustki.

Metody farmakologiczne

Ząbkowanie u niemowląt czasem wymaga radykalnych kroków. Jeśli powyższe sposoby nie pomogły, a ból dziąseł daje się we znaki, należy szukać pomocy w aptece.

Farmaceuta może zaproponować zakup żelu na ząbkowanie. Taki środek zwykle zawiera lidokainę i miejscowo łagodzi ból. Efekt zwykle jest krótkotrwały, ale należy pamiętać, że nawet jeśli to kuszące, nie należy przekraczać dziennej dawki opisanej w ulotce!

Innym środkiem dostępnym bez recepty są leki homeopatyczne, zwykle w formie kropelek, na bazie rumianku. Choć skuteczność tej metody jest kontrowersyjna, rodzice są gotowi spróbować wszystkiego, aby ukoić ból swojego dziecka.

Najbardziej radykalnym środkiem są środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy pamiętać, że syropy i czopki to nie tylko leki przeciwgorączkowe. Ich działanie znieczulające bywa nieocenione i jeśli wszelkie domowe sposoby zawiodły, warto po nie sięgnąć. W tym wypadku tak samo jak podczas używania żelu i maści, należy zapoznać się z zaleceniami producenta leku i ściśle do nich stosować.

Ząbkowaniu towarzyszy wiele emocji. Od bólu do radości, gdy pojawi się wyczekiwany, pierwszy ząbek. Każde dziecko inaczej przechodzi ten trudny okres, dlatego warto wykazać się wyrozumiałością i kreatywnością. Życzymy Wam drodzy rodzice i opiekunowie samych przespanych nocy i ząbków, które magicznie pojawiają się w buzi malucha niewiadomo kiedy i nie wiadomo skąd!