Czym zająć dziecko w podróży - zabawki i zabawy dla dzieci

Czym zająć dziecko w podróży - sprawdzone sposoby na nudę

Długa podróż z dzieckiem bywa nie lada wyzwaniem. Warto się do niej odpowiednio przygotować, aby czas upłynął szybko i przyjemnie dla całej rodziny. Zobacz pomysły na gry i zabawy, które pozwolą uniknąć nudy. 

Sposoby na ząbkowanie Czytasz Czym zająć dziecko w podróży - sprawdzone sposoby na nudę 3 min. Kolejny 8 pomysłów na prezent dla 7 latka

Podróżowanie z dziećmi jest świetnym sposobem na spędzanie czasu razem. Jest to także okazja do nauki nowych rzeczy i poznawania nowych miejsc. Nie zawsze jest łatwo, ale zawsze warto! W tym wpisie zebraliśmy najlepsze sposoby na to czym zająć potomstwo w trakcie podróży samolotem, samochodem, pociągiem czy autobusem.

Zabawki, które warto zabrać w podróż

Po pierwsze zabawki. To nasza broń i tarcza w jednym. Ale tutaj nie wystarczy ulubiona przytulanka lub autko. Najlepiej przygotować kilka nowych drobiazgów lub takich zabawek, których dziecko dawno nie widziało. Efekt świeżości zawsze daje nam dodatkowe punkty. Wybór zabawek musi być oczywiście dostosowany do wieku naszej pociechy. Dla niemowlaka idealnie sprawdzą się wszelkie gryzaki, ale już rocznemu dziecku warto zabrać coś więcej. W samolocie dobrze mieć wielorazowe naklejki lub wodne kolorowanki. Dla przedszkolaków warto mieć pod ręką magnetyczne układanki lub puzzle. Starsze dzieci w trakcie długiego lotu chętnie zagrają w łamigłówki, takie jak gry z serii IQ od Smart Games. Przenośne gry, wymagające logicznego myślenia to sprawdzają się w podróży dla 4-,5-, 6- czy 7-latków. Chętnie korzystają z nich także dorośli. Więcej propozycji znajdziecie w kategorii Zabawki w podróży.

Podróżna kreatywna teczka

Ten patent uratował już nie jednych rodziców. Planując długi lot samolotem lub jazdę pociągiem warto przygotować niespodziankę i dać dziecku w odpowiednim momencie. Maluch w okolicach drugiego roku życia interesuje się już pracami plastycznymi. Warto zapakować w teczkę m.in. niewielki zestaw kredek, książeczki z naklejkami oraz kreatywne karty do zabawy. Karty zadań powinny być dostosowane do wieku naszych podróżników. Dzieci uwielbiają labirynty, łączenie pasujących kształtów czy kropek. Zabawa gwarantowana nawet na kilkadziesiąt minut. Do tego znacznie zdrowsza i bezpieczniejsza niż oglądanie bajek na tablecie lub smartfonie.

Czym zająć dzieci w samochodzie - zabawy dla całej rodziny

Długa podróż samochodem to wyjątkowe wyzwanie. Maluchy szybko się nudzą, a do tego nie mogą wysiadać ze swoich fotelików. Warto robić regularne przerwy i postoje. Małe dzieci nie powinny przebywać w fotelikach dłużej niż 2 godziny. W trakcie jazdy samochodem najważniejsze jest bezpieczeństwo podczas podróży. Nie należy przewozić w kabinie żadnych zbędnych przedmiotów. Dlatego najlepiej postawić wtedy na wspólne zabawy. Jest to również doskonała okazja na spędzenie czasu z dzieckiem w inny niż zwykle sposób.

Nasze pomysły na zabawy w aucie:

  1. Wspólne śpiewanie
  2. Zagadki, czyli np. "Co to jest..." - jedna osoba opisuje wymyśloną przez siebie rzecz/miejsce/osobą, a reszta zgaduje
  3. Wymyślanie słów. Pierwsza osoba mówi dowolne słowo, a następna musi ułożyć słowo zaczynające się ostatnią literą poprzedniego wyrazu.
  4. Liczenie, na przykład samochodów w wybranym kolorze, wiatraków, domów i innych poszczególnych elementów krajobrazu.
  5. Naśladowanie odgłosów zwierząt lub znanych postaci 

Dzięki tym pomysłom na to czym zająć dzieci nawet dłuższa podróż może wydawać się niezwykle krótka. Czas w samolocie czy samochodzie nie musi się dłużyć, a marudzenie może odejść w niepamięć. W trakcie pakowania warto pamiętać nie tylko o miejscu docelowym, ale również o podróży. Nie tylko dla maluchów, ale i dla starszaków.