Sorter - kiedy dziecko zaczyna się nim bawić? - JasieBasie.pl

Sorter - kiedy dziecko zaczyna się nim bawić?

Rodzice często zadają sobie pytanie "czy moje dziecko powinno już TO potrafić". Pełni troski o swoje dziecko szukają odpowiedzi na nurtujące ich zagadnienia. Jednym z nich jest „kiedy dziecko zacznie dopasowywać kształty do otworów sortera”.

Nawet najmłodsze maluchy mają swoje swoje preferencje i zainteresowania. Dlatego hasło "każde dziecko jest inne", nie jest tylko sloganem, ale ważną prawdą, którą powinni zapamiętać wszyscy rodzice. Jednak z jakiegoś powodu powstały tabelki określające kroki milowe w rozwoju dziecka. Jest to podpowiedź dla rodziców oraz specjalistów, aby nie zignorować i nie przeoczyć trudności, które mogą znacząco wpłynąć na życie małego człowieka. Dlatego zawsze, gdy rodzicielska intuicja podpowiada, że coś jest nie tak lub po prostu, gdy opiekunowie mają wątpliwości, co do rozwoju swojej pociechy, warto jest to skonsultować z odpowiednim specjalistą.

Rozwój dziecka

Choć istnieją sortery przeznaczone już dla dzieci od 6 miesiąca życia, nie możemy oczekiwać od takiego malucha, że będzie wkładać klocki do odpowiedniego otworu czy budować wieże z elementów od najmniejszego do największego. Wystarczy, że sześciomiesięczny brzdąc potrząsa grzechotką lub uderza o siebie przedmiotami trzymanymi w rączce.

Dziecko w wieku 9. miesięcy nadal nie będzie dopasowywać klocków do otworów, ale zwykle potrafi już szukać upuszczonej przez siebie zabawki. Taki maluch doskonali także chwyt, więc łatwiej sięga po swoje ulubione przedmioty. Dobry sorter dla 10-miesięczniaka to np. kostka InnyBin od Fat Brain Toys. W tej zabawce wszystkie elementy są widoczne przez kolorowe paski. Maluch może je wkładać i wyjmować bez końca, a jeśli zapragnie sprawdzić elementy poprzez włożenie ich do buzi, może to zrobić zupełnie bezpiecznie.

Roczne dziecko z każdym dniem co raz więcej rozumie i coraz więcej potrafi. Siada, raczkuje, a czasem nawet próbuje chodzić. Szuka zabawek i przedmiotów ukrytych nawet, gdy dziecko nie patrzyło. Podczas zabawy naśladuje gesty typu "kosi-kosi". Warto zachęcać dziecko do aktywności, pokazywać różne zabawy i obserwować reakcje. Chwyt takiego maluszka jest coraz sprawniejszy i pewniejszy. W wieku ok. 11-12. miesiąca życia pojawia się u człowieka chwyt pęsetowy. 12. miesięczny człowiek może juz także całkiem dobrze radzić sobie z sorterem.

18 miesięcy! To jest ten wiek, w którym jednym z kamieni milowych jest wkładanie odpowiednich kształtów do otworów oraz ustawianie klocków jeden na drugim. Większość półtorarocznych posiada te umiejętności, ale nie wszystkie maluchy lubią i chcą się w ten sposób bawić. .

Jaki sorter dla dziecka wybrać?

Sorter powinien być dostosowany do umiejętności i wieku dziecka. Ważne, aby został wykonany z bezpiecznych materiałów. Zabawka dla maluszka, nie może zawierać małych elementów i musi być łatwa w utrzymaniu czystości, ponieważ dzieci uwielbiają badać przedmioty przez wkładanie ich do buzi. Sortery mogą być plastikowe lub drewniane. Fajnie, jeśli zabawka ma różne struktury i interesujące kolory.

Mistrzostwo w projektowaniu i tworzeniu sorterów osiągnęła firma Fat Brain Toys. Ich produkty są piękne, funkcjonalne i innowacyjne. W swojej ofercie mamy zabawki do sortowania dla dzieci w różnym wieku. Od łatwych jak kostka z elementami na sznureczkach, czyli OombeeCube, przez sorter z silikonowymi przykrywkami Plugzy, aż po Fabrykę Kształtów, czyli sorter, w którym trzeba najpierw stworzyć otwór a dopiero potem dopasować kształt! Sortery nie muszą być nudne! Odpowiednio dobrana zabawka edukacyjna będzie interesującym wyzwaniem nawet dla 2-latka.

Drewniane sortery to klasyczne i eleganckie zabawki, które prezentują się pięknie w każdym wnętrzu. Nawet te tradycyjnie wykonane produkty mogą zachwycać pomysłowością i wykonaniem. Marka Janod tworzy świetnej jakości zabawki i w swojej ofercie posiada także genialne sortery. Np. Drewniany sorter z kluczykami Essentiel lub uroczy sorter obrotowy w kształcie psa Sweet Cocoon.