Co powinien umieć 3-latek, który idzie do przedszkola?

Co powinien umieć 3-latek, który idzie do przedszkola?

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to ważny i emocjonujący moment w życiu każdej rodziny. Dlatego warto się do niego przygotować. Jak to zrobić? Jakie umiejętności powinno mieć trzyletnie dziecko, aby dobrze poradzić sobie w przedszkolu?
Sorter - kiedy dziecko zaczyna się nim bawić? Czytasz Co powinien umieć 3-latek, który idzie do przedszkola? 3 min. Kolejny Jak nauczyć dziecko rysować?

Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko rozpoczęło przygodę z przedszkolem ze spokojem i uśmiechem. Dlatego maluch powinien zostać odpowiednio przygotowany do tego wydarzenia. Warto już kilka tygodni wcześniej opowiadać dziecku czym jest przedszkole, kogo tam spotka i jak wyglądają zajęcia. Dobrze w tym celu sprawdzają się książeczki oraz zabawy w przedszkole chociażby z misiami czy lalkami. Wspólne zakupy wyprawkowe to również dobry pomysł.

Zajęcia adaptacyjne

Idealnym przygotowaniem do przedszkola są zajęcia adaptacyjne. Mogą one różnie wyglądać dlatego warto zapytać o adaptację już na etapie zapisywania dziecka do przedszkola. Jeśli placówka nie oferuje takich zajęć trzeba spróbować samodzielnie zapoznać malucha z nowym miejscem. Wybrać się na spacer, pokazać plac zabaw i miejsce, do którego będzie uczęszczać dziecko. Warto zadbać o pozytywne skojarzenia z nowym miejscem. To ważne, aby w dniu rozpoczęcia edukacji przedszkolnej malec nie był zaskoczony i przestraszony.

Rytm dnia w przedszkolu

Każda placówka ma swój stały rytm. Dobrze jest zapoznać się z nim wcześniej i zadbać, aby dziecko było w stanie funkcjonować zgodnie z nim. Dla maluchów niezwykle ważna jest przewidywalność i miejsce dostosowane do ich potrzeb. Jeśli macie taką możliwość spróbujcie już przed pójściem do przedszkola jeść posiłki, wychodzić na spacery i odpoczywać w takich porach, w jakich jest to w waszym przedszkolu.

Drzemka to często trudny, ale niezwykle ważny temat. W większości przedszkoli 3-latki mają w planie dnia przewidziany czas na odpoczynek, zwany leżakowaniem. Młodsze dzieci potrzebują wyciszenia, a często nawet drzemki. Warto sprawdzić jak to będzie wyglądało u Was.

Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola

Najważniejszą umiejętnością przedszkolaka jest samodzielność w podstawowych czynnościach. Choć nie każdy trzylatek musi być odpieluchowany, większość placówek nie zgadza się na przyjmowanie maluchów, które nie potrafią sygnalizować potrzeb fizjologicznych. Dziecko powinno umieć korzystać z sedesu oraz samodzielnie ubrać się i umyć rączki. Oczywiście każdemu mogą zdarzyć się wpadki. Wtedy zwykle niezbędna jest pomóc osób dorosłych, którą maluch na pewno otrzyma. Ubieranie się, także w buty, podczas wyjść na plac zabaw i spacery to kolejna umiejętność, którą dobrze opanować zanim dziecko, pójdzie do przedszkola. Oczywiście, aby ułatwić to maluchowi dobrze jest wybierać ubrania bez zbędnych, trudnych zapięć i wkładane bądź zapinane na rzepy kapcie.

Jedzenie to kolejne wyzwanie. Chociaż trzylatek zwykle potrafi posługiwać się łyżką i widelcem, bywa że lubi być karmiony. Wyręczanie w tej czynności nie jest dobrym pomysłem.

Sprzątanie i dbanie o zabawki oraz pomoce plastyczne to również ważna umiejętność. Maluch powinien wiedzieć, że ubrań i zabawek nie można niszczyć oraz, że wszystkie przedmioty mają swoje miejsce.

Komunikowanie się z innymi dziećmi oraz dorosłymi także przyda się w nowej, przedszkolnej przygodzie. Dziecko powinno umieć porozumieć się podczas wspólnej zabawy. Rodzice powinni także zadbać, aby ich pociecha informowała nauczyciela o swoich potrzebach.

Przedszkole to wspaniała przygoda, którą warto rozpocząć z dobrym nastawieniem. Ciekawe zajęcia i towarzystwo rówieśników zwykle rekompensują kilkugodzinną rozłąkę z rodzicami. Chodź pożegnania bywają stresujące, odpowiednie przygotowanie malucha pomoże dziecku wejść w ten nowy świat z uśmiechem