Pomysły na zabawy dla rodzeństwa, w tym samym i różnym wieku. - JasieBasie.pl

Pomysły na zabawy dla rodzeństwa, w tym samym i różnym wieku.

Przed Tobą kilka konkretnych propozycji na zabawy dla rodzeństwa w domowym zaciszu - i to bez względu na płeć oraz wiek poszczególnych dzieciaków.

Pokój dziecięcy wypełniony zabawkami po "same brzegi", a Twoje dzieci i tak narzekają na nudę i to, że nie mają czym się bawić? A może nieustannie wyrywają sobie zabawki, bo "akurat w tym momencie" chcą bawić się tym samym?

Jeżeli spotykasz się z podobnymi problemami – musisz wiedzieć, że wcale nie należysz do mniejszości. Każdego dnia dziesiątki, a nawet setki rodziców stają dokładnie przed tym samym wyzwaniem pt. jak pogodzić interesy rodzeństwa i zapewnić im zabawę, która zaangażuje wszystkie dzieciaki?

Jeżeli brak Ci już pomysłów i nie masz siły do wymyślania kolejnych atrakcji – zdaj się na nas. Przed Tobą kilka konkretnych propozycji na zabawy dla rodzeństwa - i to bez względu na płeć oraz wiek poszczególnych dzieciaków.

Zabawy z rodzeństwem - jaką formę mogą przybrać?

Podczas planowania gier i zabaw dla dzieci, warto wziąć pod uwagę zarówno wiek, jak i płeć maluszków. Siostrzyczki z pewnością ucieszą się z bardziej "kobiecych" propozycji, czyli m.in. zestawu biżuterii, domowego studia urody, czy też pachnących flamastrów. Bracia z łatwością nawiążą nić porozumienia podczas wspólnej "męskiej" zabawy samochodzikami, samolocikami, figurkami, a nawet żołnierzykami.

Zabawami, które połączą rodzeństwo bez względu na płeć będą między innymi:

Tradycyjne propozycje zabaw

Naturalnie warto wspomnieć o klasycznych formach rozrywki takich, jak zabawa w chowanego, berka, gra w piłkę, a nawet "podłoga do lawa".

Poza nimi do "nieśmiertelnych" i zawsze trafionych pomysłów zaliczają się: karty, gry planszowe, wspólne lepienie plasteliny i ciastoliny, malowanie i rysowanie, a nawet odgrywanie ról.

Wspólna gra na instrumentach

Dzwonki, tamburyn, cymbałki i wiele więcej. Kto wie? Może takie połączenie stanie się przyczynkiem do powstania profesjonalnego bandu 😉? Albo da początek owocnej kariery muzyków z prawdziwego zdarzenia? Jedno jest pewne – ku niezadowoleniu sąsiadów - Twoje maluchy będą bawiły się wyśmienicie.

Zabawa z rodzeństwem w formie zdrowej rywalizacji

Podobno nic nie zbliża dzieci bardziej niż walka o to, kto jest lepszy. Chociaż rodzice niektórych "uparciuchów" mogą mieć inne zdanie 😉.

W tym miejscu doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju gry planszowe i zręcznościowe, dzięki którym dzieci będą mogły sprawdzić, kto jest lepszy, a także - motywować się do intensywniejszego rozwoju.

A może jednak zabawa polegająca na współpracy i wzajemnej pomocy?

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast rywalizować - zawiązać trwały "sojusz" i pracować na wspólny sukces. Doskonałymi okazjami do zabawy uczącej pracy w grupie, wzajemnego zrozumienia i szacunku są chociażby budowle z klocków, puzzle oraz liczne układanki.

Pomysły na zabawy dla rodzeństwa w różnym wieku

Wielu rodziców może się obawiać, że pomimo szerokiego wyboru gier i zabaw, największym ograniczeniem będzie wiek ich dzieci. Jak pogodzić interesy i zainteresowania rodzeństwa, jeśli między maluchami jest duża różnica wieku? Otóż jest to prostsze, niż może się wydawać!

Każdy z wyżej wymienionych pomysłów można zastosować zarówno wobec równolatków, jak i dzieciaków w różnym wieku.

Potrzebujesz zabawek, które pozwolą zbudować i zacieśnić więź między maluchami?

W takim razie już teraz odwiedź nasz internetowy sklep zabawkowy JasieBasie.pl. Przygotowaliśmy dla Ciebie szeroki wybór produktów, które z łatwością dopasujesz do wieku, płci, zainteresowań dzieci. Jednak przede wszystkim sprawisz, że rodzeństwo zbuduje trwałe relacje, oparte na zaufaniu, zrozumieniu i miłości.