Gry z dziećmi w domu. 3 wskazówki, w co grać z małym i dużym dzieckiem.

Gry z dziećmi w domu. 3 wskazówki, w co grać z dzieckiem.

Przed Tobą lista pomysłów na gry dla dzieci, które są nie tylko angażujące, ale mogą mieć realny wpływ na rozwój umysłowy i fizyczny malucha.

Czy wiesz, że zdecydowana większość rodziców nie wyobraża sobie, aby ich dzieci mogły "funkcjonować" bez dostępu do gier na smartfony oraz tablety? Wiedzą, że tego typu urządzenia mają zgubny wpływ na ich maluchy, ale mimo wszystko decydują się na taką formę rozrywki.

Bardzo możliwe, że jest to spowodowane brakiem wiedzy o tym, że istnieją zdecydowanie lepsze, zdrowsze i efektywniejsze formy spędzania wolnego czasu. Takie, które nie tylko zabijają nudę, ale przede wszystkim dbają o właściwy rozwój dziecka. I właśnie o nich porozmawiamy sobie w tym artykule 😊.

Gry planszowe, ale nie takie jak "kiedyś"

Jakie skojarzenie przychodzi Ci na myśl, gdy tylko usłyszysz słowa "gry dla dzieci". Jeżeli jesteś "typowym rodzicem", z pewnością jedną pierwszych skojarzeń będą gry planszowe. Zgadliśmy 😊?

Musisz jednak coś wiedzieć. "Płaskie" i zazwyczaj papierowe gry, które pamiętasz ze swojego dzieciństwa, przeszły niemałą metamorfozę. Daleko im do szarych i monotonnych form rozrywki. Obecnie są pełne kolorów, a poza statyczną grą, często zmuszają nie tylko do myślenia, ale wymagają również spostrzegawczości, a nawet wymagają aktywności fizycznej. Na Twoją uwagę zasługują m.in.:

  • Tajemnicza Wyspa, czyli połączenie gry planszowej i umysłowej - w kreatywnej i trójwymiarowej formie.
  • Żabki, czyli gra wymagająca sprytu i umiejętności planowania.
  • Eduludo Spacio, czyli gra sprawdzająca i trenująca m.in. pamięć.

Oczywiście, w naszym sklepie znajdziesz również mnóstwo przykładów tradycyjnych gier planszowych, w tym chociażby takie propozycje, jak: Wyścig Little Circuit.

Łamigłówki, czyli gry, który zmuszą Twoje dziecko do wysiłku umysłowego

Najlepsza i najskuteczniejsza nauka to taka, której Twój maluch nawet nie dostrzega. Wówczas oddaje się swoim zajęciom w pełni i uczy się - tak naprawdę nie wiedząc "jak", ani tym bardziej "kiedy" 😊.

Właśnie dlatego w życiu każdego dziecka tak ważną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju gry umysłowe oraz łamigłówki. Możesz postawić na klasyczne rozwiązania, które nauczą planowania i logicznego myślenia - z puzzlami i układankami na czele. Jeżeli zależy Ci na treningu pamięci - warto pomyśleć o grach typu memory (np. Peek-A-Doodle Doo).

Na sportowo, czyli pomysły na gry dla dzieci, które zaktywizują malucha

Kto powiedział, że podczas gier można zadbać tylko i wyłącznie o rozwój umysłowy dziecka? Nic bardziej mylnego! Dziecięce gry to również doskonały sposób na zdobywanie nowych umiejętności i sprawności fizycznych: w tym szlifowanie celności, równowagi, siły, a nawet zręczności!

Do doskonałych przykładów takich gier zaliczają się: klasyczna guma do skakania, trenowanie celności za pomocą rzutek na rzepy Rekiny Shargets, aż wreszcie - cała masa innych zabawek, które rozwijają celność, koordynację ruchową, a także kreatywność.

Gry dla dziecka – dlaczego to takie ważne?

Dzieciństwo to najlepszy czas na kształtowanie nawyków, zdobywanie umiejętności oraz kreowanie prawidłowych postaw, które Twoje dziecko zastosuje zarówno teraz, jak i w dorosłym życiu. Wykorzystaj je w pełni, aby zapewnić mu najlepszy możliwy start.