Podróż z niemowlakiem - blog JasieBasie

Pierwsze wspólne wakacje, czyli podróż z niemowlakiem

Czy małe dziecko oznacza koniec podróżowania? Abolutnie nie musi tak być. Wyjazd z dzieckiem będzie znacząco się różnił od wycieczki we dwoje, ale nadal może być wspaniałym czasem.
Gry do samochodu, czyli żegnamy nudę w czasie jazdy Czytasz Pierwsze wspólne wakacje, czyli podróż z niemowlakiem 4 min. Kolejny Sierpniowe nowości w JasieBasie

Pokazywanie świata małemu człowiekowi daje wiele radości i satysfakcji. Jednak bywa też wyzwaniem organizacyjnym. Planowanie i dobra organizacja to podstawa wyjazdu z maleństwem. Jednak w tym szaleństwie trzeba zachować też maksimum elastyczności, bo dzieci uwielbiają zaskakiwać.

Kiedy jest dobry czas na pierwszy wyjazd z niemowlęciem?

Kiedy tylko mama i maleństwo będą na to gotowe. To bardzo indywidualna kwestia, ale z doświadczenia powiem Wam, że czasem z bobasem jest łatwiej niż ze starszakiem. Jeśli planujecie urlop z niemowlakiem w jego pierwszych miesiącach życia, warto skonsultować tę decyzję z pediatrą. Zdrowe niemowlęta mogą podróżować zarówno samochodem jak i samolotem. Szczególnie należy uważać na niedawno przebyte zapalenie ucha, ponieważ taki stan zapalny to przeciwskazanie do lotu. Przed zakupem biletów lotniczych należy sprawdzić zasady obowiązujące w wybranej linii lotniczej. Większość z nich pozwala na lot 6-8. tygodniowym maluszkom. Warto jednak na pierwszy raz wybrać niezbyt odległy kierunek, aby w czasie krótkiej podróży sprawdzić swoje możliwości i potrzeby.

Podróż samochodem z niemowlakiem

W czasie jazdy samochodem najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego też fotelik samochodowy powinien być idealnie dobrany do dziecka jak i auta. Jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy. Najlepiej wybór powierzyć profesjonaliście. W dobrych sklepach z fotelikami taka usługa jest bezpłatna. Podróż z niemowlakiem samochodem nie powinna być zbyt długa, ale jeśli będzie trwać więcej niż 2h koniecznie zaplanujcie przerwy. Absolutnie nie można wyjmować dziecka z fotelika w trakcie jazdy, więc karmienie oraz zmiana pieluszki możliwe są tylko na postoju. Bez względu czy podajecie mleko modyfikowane czy maluch jest karmiony piersią, nie wolno tego robić w trakcie jazdy. Podawanie butelki czy innego jedzenia w jadącym samochodzie jest bardzo niebezpieczne.
Własny samochód jest wygodnym sposobem na podróż z dzieckiem, ponieważ sami decydujemy o czasie i długości przerw. Możemy również samodzielnie wybrać godzinę wyjazdu. Najlepiej podróż z niemowlęciem dopasować do jego rytmu spania i jedzenia. Idealnie jest jechać gdy dziecko śpi i zatrzymywać się w porze posiłków.
Zaletą auta jest również możliwość kontrolowania temperatury otoczenia. Klimatyzacja ratuje życie podczas największych upałów, jednak podróżując z dzieckiem musimy szczególnie uważać na zbyt dużą różnicę temperatur w samochodzie i poza nim. W chłodnym aucie, dobrze jest przykryć malucha cienkim kocykiem lub pieluszką.

Małe dziecko w samolocie

Najmniejsze dzieci, czyli te do 2. lat w samolocie podróżują na kolanach rodzica. Dla maluszków na pokład można zabrać fotelik samochodowy, który może okazać się pomocny, np. podczas usypiania. Do samolotu bez problemu można również wziąć składany wózek, jednak ten zwykle trzeba oddać przy wejściu na pokład. Podczas etapu wsiadania do samolotu dobrze sprawdza się nosidło lub chusta. Maluch jest bezpieczny w ramionach rodzica, a ten ma wolne ręce.
Na pokład samolotu nie można zabierać płynów, ale wyjątkiem od tej reguły jest jedzenie i picie dla dzieci. Nie ma jednak potrzeby zabierania gorącej wody do mleka w proszku, ponieważ o tą zawsze można poprosić stewardessę. Również podgrzanie słoiczka nie powinno być problemem.
Najtrudniejszym momentem w czasie lotu jest zmiana ciśnienia podczas startu i lądowania. Jeśli dziecko jest na piersi, warto przystawić je na ten czas. Pomóc może również smoczek, jeśli dziecko z niego korzysta. Starszym dzieciom warto podać w tym czasie np. bidon z wodą do picia.

Co warto zabrać na podróż z niemowlakiem?

Na wyjazdach z maluchem bardzo przydaje się wózek. Zarówno na lotnisku jak i po prostu na spacerach jest to bardzo komfortowy sposób przemieszczania się z dzieckiem. Warto także mieć alternatywę w postaci chusty lub nosidła dla dzieci. Sprawdzi się ono szczególnie w trakcie podróży samolotem.
W bagaż podręczny dobrze jest również spakować przenośny przewijak, aby móc zmieniać pieluszkę w każdych okolicznościach. Przewijanie na czas nie tylko zwiększy komfort malucha, ale również zapobiegnie odparzeniom.
Lekki kocyk lub otulacz to kolejna rzecz, którą warto mieć pod ręką. Dzieci często usypiają w trakcie jazdy lub lotu, wiec coś do okrycia na czas drzemki bardzo się przyda.
Nawet niemowlakowi na dłuższą podróż przydadzą się nowe zabawki. Nic tak nie ciekawi jak malucha jak coś, czego jeszcze nie zna. Szczególnie w okresie ząbkowania nowy gryzak przyniesie ulgę małemu człowiekowi a rodzicom zapewni chwilę spokoju.

Niewątpliwie warto podróżować z niemowlakiem chociaż jest to wyzwanie dla młodych rodziców. Dzieci doskonale potrafią dostosować się do nowych okoliczności, ale warto zachować ich dotychczasowy stały rytm dnia. Oczywiście o ile tylko to możliwe, najlepiej wyruszać o takiej porze, aby maluch przespał jak największą część długiej podróży. Wakacje z dzieckiem to piękna przygoda