Gry do samochodu, czyli żegnamy nudę w czasie jazdy

Gry do samochodu, czyli żegnamy nudę w czasie jazdy

Długa podróż autem z dziećmi to zawsze wyzwanie. Logistyczne, operacyjne, ale także... animacyjne. Jak sprawić, żeby maluchy i starszaki nie pytały po raz setny "daleko jeszcze"?
Najlepsze zabawki na plażę Czytasz Gry do samochodu, czyli żegnamy nudę w czasie jazdy 3 min. Kolejny Pierwsze wspólne wakacje, czyli podróż z niemowlakiem

Jeśli planujesz długą podróż samochodem z rodziną, ważne jest, aby się przygotować. Upewnij się, że masz dużo przekąsek i napojów dla wszystkich, i spakuj kilka gier, aby zapewnić dzieciom rozrywkę. Warto również zaplanować trasę z wyprzedzeniem i upewnić się, że masz zaplanowane przystanki na odpoczynek, aby każdy mógł rozprostować nogi.

Gry magnetyczne

Dla starszych dzieci w podróży idealnie sprawdzają się gry i układanki magnetyczne, do których nie potrzeba pionków czy kostki. Z tej kategorii polecamy serię Smart Games i ich logiczne układanki w formie książeczek. Dostępny jest bogaty wybór łamigłówek dla 4-latków, 5-latków, 6-latków oraz 7-latków, ale zróżnicowany poziom trudności zadań sprawia, że są one doskonałą rozrywką nawet dla starszych osób. Każda książeczka zawiera magnetyczną planszę, książeczkę z zadaniami oraz kolorowe magnesy niezbędne do rozwiązania zagadki. 

Samochodowe zabawy dla dużych i małych

W trakcie podróży w aucie warto wykazać się kreatywnością i zabawić w obserwację oraz gry słowne. W takich rozrywkach może brać udział nawet kierowca! Oczywiście tylko przy zachowaniu szczególnej ostrożności.

Pierwszą naszą propozycją jest wyszukiwanie i liczenie pojazdów w wybranym kolorze, np. żółtym lub czerwonym. Taka zabawa jest doskonałym ćwiczeniem spostrzegawczości, a dla maluchów - także liczenia.

Kolejnym pomysłem jest "Zgadnij, co widzę… " Pierwsza osoba opisuje wybrany przedmiot, który właśnie zobaczyła, a pozostali mają za zadanie odgadnąć o czym mowa.

Doskonałą grą samochodową jest "papier, kamień, nożyce". Dwóch graczy licząc do trzech pokazuje wybrany gest: zaciśnięta pięść to kamień, otwarta dłoń to papier, a dwa palce to nożyce. Zasady są proste: papier pokonuje kamień, kamień pokonuje nożyczki, na nożyczki wygrywają tnąc papier na kawałki.

Podczas podróży autem możecie zagrać również w alfabet. Uczestnicy zabawy muszą po kolei wymyślać imiona i przedmioty na kolejne litery. Np. "Mam na imię Adam i lubię arbuzy", "Mam na imię Bogdan i lubię banany". Zadanie jest na tyle łatwe, że sprawdza się również dla młodszych dzieci. 

Gra w karty w czasie podróży

W samochodzie można także grać w karty. Zarówno w te tradycyjne dla dorosłych jak i dla młodszych podróżników.

Już 3-latki mogą grać w popularnego Piotrusia, a 4-latki poradzą sobie z grą w szczęśliwe rodzinki, czyli Happy Families od BS Toys. Ciekawym pomysłem są także niewielkich gabarytów gry od francuskiej marki Janod, np. przezabawne Rycz i mrucz oraz Top 10. Najlepsze gry dla dzieci w różnym wieku znajdziesz na JasieBasie.pl

Podróż z dziećmi bywa wymagająca, jednak warto podjąć wyzwanie. Już sam zmieniający się krajobraz za szybą może być atrakcją i zachęcić maluchy do zadawania nieskończonej ilości pytań w stylu "a dlaczego trawa jest zielona?", "czy krowa pije mleko?". Ważne jest pozytywne nastawienie, przygotowanie i cierpliwość.