Od kiedy można grać w gry planszowe z dziećmi? - JasieBasie.pl

Od kiedy można grać w gry planszowe z dziećmi?

Czy zastanawiasz się, kiedy możesz zacząć grać w gry planszowe ze swoimi dziećmi? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać odpowiedź na to pytanie oraz dowiedzieć się, jakie gry planszowe są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku.
Ranking zabawek dla 1,5 rocznego dziecka Czytasz Od kiedy można grać w gry planszowe z dziećmi? 6 min. Kolejny Dzień Dinozaura 2023

Gry planszowe są wspaniałą formą spędzania czasu z rodziną. Mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, kreatywności, a także uczyć dzieci, jak radzić sobie w grupie. Jednak wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej zacząć grać w gry planszowe ze swoimi dziećmi. 

Kiedy dziecko jest gotowe na grę w gry planszowe?

Zasadniczo, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od indywidualnych zdolności i zainteresowań dziecka. Niemniej jednak są pewne wytyczne, które pomogą określić, kiedy dziecko jest gotowe na taką formę zabawy. 

Jakie umiejętności są niezbędne, aby zagrać w planszówkę?

 1. Trzymanie klocków, kredek oraz układanie prostych puzzli - niezbędne umiejętności manualne, które pozwolą maluchowi np. poruszać się pionkiem.
 2. Skupienie się kilka minut na jednej czynności takiej jak czytanie książki czy kolorowanie. Nawet najprostsza rozgrywka tego wymaga. 
 3. Zrozumienie prostych zasady gry, takich jak przesuwanie pionków na planszy.

Niektóre dzieci w wieku 2 lat będą mogły zagrać już w proste planszówki, inne dopiero ok. 3-3,5 lat będą w stanie zatrzymać się na kilka minut, aby zagrać w grę. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i cierpliwie czekajmy na dobry moment. Nie każdy dwulatek będzie już zainteresowany grami. Wybierając odpowiedni moment, unikniemy frustracji, a wspólna gra będzie prawdziwą przyjemnością. 

Dlaczego warto grać z dzieckiem w gry?

Jednym z najważniejszych korzyści z grania z dzieckiem w gry jest również możliwość spędzania czasu razem jako rodzina. Gry oferują okazję do spędzania czasu bez ekranów telewizorów czy smartfonów, co pozwala na lepsze porozumienie się i budowanie relacji między rodzicami a dziećmi. Osoby, które wciągnęły się w świat gier w dzieciństwie, chętnie sięgają po tego typu rozrywkę również w dorosłym życiu.

Gry planszowe oferują wiele korzyści dla dzieci. Rozwijają umiejętności społeczne, takie jak umiejętność komunikowania się i współpracy z innymi osobami. W trakcie gry dzieci uczą się dzielić się przestrzenią, czekać na swoją kolej i szanować innych graczy. Planszówki mogą również pomóc dzieciom w rozwijaniu umiejętności analitycznego myślenia oraz podejmowania decyzji.

Gry dla dzieci mogą być również pomocne w nauce matematyki, czytania i pisania. Dzieci mogą uczyć się liczyć, poznawać litery i wyrazy, a także rozwijać swoje umiejętności czytania ze zrozumieniem poprzez czytanie zasad oraz instrukcji gier. Gry dla najmłodszych ćwiczą także spostrzegawczość oraz kreatywne myślenie. 

Każda gra to także lekcja przyjmowania sukcesów i porażek w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Dzieciom towarzyszy wiele emocji i zadaniem naszym, jako rodziców jest pomóc im się z nimi mierzyć. Dobrze jest, zacząć grać w gry planszowe z dziećmi już od najmłodszych lat, gdyż w ten sposób można pomóc w rozwijaniu ich umiejętności, a jednocześnie spędzać czas razem jako rodzina. Gry planszowe oferują wiele korzyści, a w trakcie grania dzieci uczą się rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji oraz radzenia sobie ze stratą czy wygraną.

FAQs:

 1. Czy wszystkie gry planszowe są odpowiednie dla dzieci?
  Nie, nie wszystkie planszówki są odpowiednie dla dzieci. Warto wybierać gry, które odpowiadają umiejętnościom i zainteresowaniom dziecka, a także bawią i uczą jednocześnie. Obecnie na rynku jest wiele gier dedykowanych nastolatkom oraz dorosłym, więc warto wybierać planszówki dostosowane to wieku naszej pociechy. 
 2. Czy gry planszowe są lepsze od gier komputerowych?
  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zarówno gry planszowe, jak i gry komputerowe mają swoje zalety i wady. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni balans między obiema formami rozrywki. 

Jaką planszówkę wybrać na początek?

Pierwsza gra powinna być dostosowana przede wszystkim do umiejętności dziecka. Jeśli chcemy spróbować zagrać już z 2-3 latkiem, wybierzmy prostą planszówkę z motywem zwierzątek.

Dobrymi propozycjami są takie gry jak "Wyścig Litlle Circut" od Djeco lub "Wyścig kurczaków" od Janod. Duże, kolorowe plansze oraz pionki w postaci figurek zwierząt są idealne dla młodszych dzieci. Obie gry również nie wymagają umiejętności liczenia, ponieważ na kostce zamiast tradycyjnych kropek znajdują się kolory. Wystarczy rzucić kostką i przenieść się na pole w odpowiednim kolorze. 

Dla najmłodszych graczy wspaniale sprawdzają się również gry pamięciowe, czyli memory. Świetną grą tego typu jest "Kurnik" od Fat Brain Toys. Zadaniem graczy jest odnalezienie jajek ukrytych pod kurkami. Taka zabawa wymaga skupienia i stymuluje rozwój pamięci. 

Jakie gry planszowe są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego ważne jest, aby dobierać gry odpowiednie do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym najchętniej grają w proste gry, takie jak gry memory czy planszowe gry zręcznościowe. Natomiast starsze dzieci mogą już spróbować swoich sił w grach strategicznych, wymagających logicznego myślenia i planowania.

Gry planszowe dla dzieci w wieku 2,5-4 lat:

 • Pamięciówki, czyli memory.
 • Zręcznościowe gry, takie jak łowienie ryb na magnes.
 • Gry, które uczą liczenia i poznawania kolorów.

Gry planszowe dla dzieci w wieku 5-8 lat:

 • Gry zręcznościowe, takie jak "Akrobaci".
 • Gry, które uczą strategii i logicznego myślenia, takie jak z serii Smart Games.
 • Gry edukacyjne, które uczą poznawania geografii czy historii.

Gry planszowe dla dzieci w wieku 9-12 lat:

 • Gry, które wymagają większej strategii i planowania.
 • Gry, które wymagają skupienia i logicznego myślenia.
 • Gry, które rozwijają kreatywność.

Gra w gry planszowe z dziećmi to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu w rodzinie. Można to robić już od bardzo wczesnego wieku dziecka, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest, aby wybierać gry dopasowane do wieku i umiejętności dziecka, a także, aby zachęcać do gry poprzez pozytywną atmosferę. Wspólne granie pozwala na rozwijanie umiejętności społecznych, logicznego myślenia i kreatywności, a także budowanie relacji między dziećmi a rodzicami. Od kiedy wprowadzać dzieci w świat gier? Już od najmłodszych lat! Warto zacząć od prostych gier, takich jak memory, a z czasem wprowadzać coraz bardziej złożone i wymagające gry. To doskonała inwestycja w rozwój dziecka i relacje rodzinne. 

Zachęcamy wszystkie rodziny do korzystania z dobrodziejstw, jakie daje gra w gry planszowe z dziećmi. To wspaniała okazja do spędzenia czasu razem, rozwijania umiejętności i tworzenia niezapomnianych chwil. Nie trzeba dużo, by stworzyć dobry klimat do gry – wystarczą uśmiech, pozytywna energia i chęć do wspólnych zabaw. Dlatego nie czekaj, tylko sięgnij po planszę i zaproponuj ją dziecku. Zobaczysz, jak wiele radości i emocji może wnieść do Waszego życia. Od kiedy można grać w gry planszowe z dziećmi? Prawdopodobnie już od teraz!