Dzień Dinozaura 2023

Dzień Dinozaura 2023

To już dziś! 26 lutego 2023 obchodzimy Światowy Dzień Dinozaura. Święto prehistorycznych gadów i ich miłośników.

Stary żart mówi, że na dinozaurach najlepiej znają się paleontolodzy i 4-latkowie. Ja bym dorzuciła jeszcze rodziców tychże 4-latków ;) Dlaczego dzieci kochają dinozaury? Czy tylko chłopcy chcą zostać paleontologami? A w końcu co kupić na prezent miłośnikowi albo miłośniczce tych gadów? 

Światowy Dzień Dinozaura

Mimo że wyginęły ok. 65 milionów lat temu, mają spore grono miłośników. Zadziwiają, fascynują, a czasami wręcz przerażają. Dinozaury, bo o nich oczywiście mowa, mają swój dzień 26 lutego! Obchodzony jest on przede wszystkim w szkołach i przedszkolach, ponieważ wśród najmłodszych nie brakuje wielbicieli tych prehistorycznych jaszczurek. 

Dlaczego dzieci uwielbiają dinozaury?

Dzieci przechodzą okresy różnych fascynacji. Jednak między 2 a 5 rokiem życia, praktycznie wszystkie maluchy zaczynają interesować się dinozaurami. Skąd ta miłość? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Prawdopodobnie wynika to z dziecięcej potrzeby ciekawości i odkrywania tego, co nieznane. Dinozaury są różnorodne i nadal tajemnicze. Prehistoryczne gady doskonale zaspokajają naturalną potrzebę nauki i zdobywania informacji. Jak wyglądały, co jadły i dlaczego wyginęły? Książki o dinozaurach można czytać w nieskończoność. 

Czy dziewczynki też bawią się dinozaurami?

Choć dinozaury kojarzą się głównie z chłopięcym światem, dziewczynki również marzą, aby zostać paleontolożkami! Nie jedna 4- lub 5-latka, interesuje się tymi prehistorycznymi stworzeniami i nie ma w tym nic dziwnego, więc warto je w tym wspierać. Dziewczynki również chcą poznawać ten fascynujący świat. 

Co daje dzieciom fascynacja dinozaurami? 

Dinozaury to świetny wstęp do świata nauki dla małego człowieka. Okazja do zadawania pytań, ale także lekcja pozyskiwania informacji z książek, filmów czy od dorosłych. I chociaż nas, rodziców czasem już boli głowa od odpowiadania na pytania "Co jadł stegozaur?" oraz "Jak duży był diplodok?", to warto pielęgnować zainteresowanie dziecka.

Dinozaury pomagają również dzieciom oswajać strach. W końcu to przerażające gady, które mają ostre zęby i pazury. Często ze sobą walczą oraz... zjadają słabsze osobniki. Mięsożerność, tak samo, jak roślinożerność jest normalnym tematem podczas poznawania prehistorycznych jaszczurów. 

Pojawiają się badania, które mówią, że dzieci fascynujące się dinozaurami, w przyszłości lepiej przyswajają wiedzę. Stają się bardziej uważne, analityczne i nastawione na zdobywanie informacji. Psychologowie sugerują również, że zaangażowanie dzieci w prehistoryczne gady pomaga im w dostosowaniu się do zmieniających się środowisk i rozwiązywaniu problemów w późniejszym czasie.

Pomysł na prezent dla miłośnika lub miłośniczki dinozaurów

Szukasz pomysłu na prezent dla młodego fana dinozaurów? Wybierz zabawkę odpowiednią do wieku dziecka. Jeśli chcesz obdarować ciekawskiego 3-latka, świetnie sprawdzi się projektor z motywem dinozaurów marki Scratch. Dobrym pomysłem będzie też układanka magnetyczna od Janod. Dla nieco starszych miłośników gadów z parku jurajskiego proponuję układanki 3D od Eugy Eko lub grę Smart Games "Tajemnicza Wyspa. Dinozaury". Dla 7-latka lub 7-latki fajnym rozwiązaniem jest malowanie po numerach z dinozaurowym motywem. Wszystkie te gry i zabawki znajdziesz w naszym sklepie JasieBasie.pl w kategorii Dinozaury!