Motoryka mała i duża: poznaj definicje, różnice i ćwiczenia, jak zadbać o obie z nich

Motoryka mała i duża. Jak zadbać o obie z nich?

Poznaj zagadnienia związane z motoryką małą oraz dużą. Sprawdź, czym się od siebie różnią, a także dowiedz się, jak zadbać o ich prawidłowy rozwój - dopasowany do wieku i etapu, na którym znajduje się Twoje dziecko.

Motoryka duża i motoryka mała - jeśli te pojęcia nic Ci nie mówią - jak najszybciej nadrób swoje zaległości w tym obszarze. Posiadanie wiedzy na ich temat pozwoli Ci zweryfikować, czy Twój maluch rozwija się tak, jak trzeba. Wszystkie niezbędne informacje czekają na Ciebie właśnie w tym artykule. A więc nie przedłużając - zapraszamy do lektury 😊!

Czym są motoryka mała i duża?

Motoryka mała oraz motoryka duża to zagadnienia, które są stricte związane z rozwojem i sprawnością fizyczną dziecka. Już od najmłodszych lat maluch jest poddawany działaniu różnych zewnętrznych bodźców, które mają za zadanie ukształtować jego ciało, a przede wszystkim nauczyć konkretnych i adekwatnych reakcji, zachowań oraz odruchów.

Wspomniane czynniki są bardzo zróżnicowane, dlatego obszar motoryki dzieli się na dwa dodatkowe:

  • Motorykę małą, która dotyczy ograniczonego obszaru związanego z ruchami palców oraz dłoni.

Doskonałymi przykładami w tej materii są umiejętności z zakresu: pisania oraz malowania, lepienia, rzeźbienia, chwytania, a nawet zapinania guzików oraz wiązania butów.

  • Motorykę dużą, która dotyka nieco szerszego zakresu związanego z ruchami całego ciała.

W tym miejscu za przykład mogą posłużyć takie aktywności, jak: bieganie i skakanie, gra w piłkę, jazda na rowerze, deskorolce i hulajnodze, rzucanie, a nawet pływanie.

Tematyka motoryki małej i dużej wiąże się bezpośrednio z obszarem integracji sensorycznej, o której wspominaliśmy w osobnych artykule na naszym blogu. Znajdziesz go pod tym adresem: Integracja sensoryczna. Jaki ma udział w rozwoju dziecka?

Jakie są największe różnice pomiędzy motoryką małą a motoryką dużą?

Do kluczowych różnic zaliczamy:

Różnica nr 1: obszar oddziaływania
W czasie, gdy motoryka mała skupia się na kształtowaniu umiejętności wymagających precyzji, skupienia i koncentracji (przy użyciu palców oraz dłoni), motoryka duża dotyczy szeroko pojętej sprawności fizycznej, która odbywa się na zdecydowanie większą "skalę" (angażując do tego praktycznie całe ciało dziecka).

Różnica nr 2: wiek dziecka i dopasowane do niego bodźce
Wraz z rozwojem Twojego dziecka, rosną nie tylko jego potrzeby, ale również możliwości - także te związane z zapotrzebowaniem na nowe, coraz bardziej wyszukane i "trudniejsze" bodźce 😉. W trakcie, gdy kilkumiesięczny maluszek będzie skupiał się na "szlifowaniu" umiejętności chwytania czy przekładania - kilkuletnie dziecko będzie wymagało "wyżej postawionej poprzeczki", która zmusi go do intensywnego ruchu, treningu równowagi, a nawet koordynacji.

Jak zadbać o prawidłowy rozwój motoryki dużej, jak i małej?

Właściwa integracja sensoryczna to nie tylko kwestie związane ze sprawnością ruchową Twojego dziecka. Jej zaburzenia mogą mieć swój negatywny wpływ, chociażby na jego układ nerwowy.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia stymulacja oraz dostarczanie bodźców, które stworzą warunki do rozwoju motoryki.

W tym celu należy pamiętać o wykonywaniu regularnych ćwiczeń - dopasowanych do wieku i możliwości Twojego malucha.

Aby wzmocnić działanie ćwiczeń i zapewnić dodatkowe źródło bodźców - z pomocą przychodzą Ci również specjalistycznej zabawki motoryczne dla dziecka. Dostarczają one nie tylko mnóstwo frajdy, ale stanowią istotny czynnik wspierający prawidłowy i zdrowy rozwój Twojej pociechy.

Motoryka duża i mała - od kiedy zacząć?

Choć rozwój motoryczny u każdego dziecka może przebiegać różnie (u jednych wolniej, u innych szybciej) - jedno jest pewne. Dbałość o integrację sensoryczną to istotna kwestia, o którą trzeba dbać już od pierwszych tygodni życia.

Wraz z postępami, należy dostarczać nowe wyzwania, które będą angażowały kolejne partie ciała, a co za tym idzie - zmuszały do jeszcze bardziej wytężonego wysiłku.

Chcesz poznać przykłady zabawek, które pozwalają zadbać o rozwój motoryki małej i dużej?

Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego, w którym czeka na Ciebie szeroki asortyment. Znajdziesz tu zarówno zabawki ułatwiające ćwiczenia i wspieranie rozwoju motoryki małej, jak i całe mnóstwo gotowych propozycji stworzonych z myślą o obszarze motoryki dużej.

Jeżeli nie wiesz, czego potrzebuje Twój maluch – skontaktuj się z nami. Z chęcią udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji.