Czym jest integracja sensoryczna? Jaki ma udział w rozwoju dziecka?

Integracja sensoryczna. Jaki ma udział w rozwoju dziecka?

Poznaj jej definicję, zagrożenia, kroki do rozpoznania zaburzeń, a także skuteczne metody pozwalające zadbać o prawidłowy rozwój malucha.
5 pomysłów na prezent dla 3 latka Czytasz Integracja sensoryczna. Jaki ma udział w rozwoju dziecka? 5 min. Kolejny Motoryka mała i duża. Jak zadbać o obie z nich?

Zaczynasz dostrzegać, że Twoje dziecko ma pewne problemy z rozwojem podstawowych zmysłów? Nie wiesz, czy to "normalne" dla maluchów, w jego wieku, czy też najwyższa pora skorzystać z pomocy profesjonalistów? Bardzo możliwe, że Twoje wątpliwości może rozwiązać zdobycie wiedzy na temat zagadnienia związanego z integracją sensoryczną.

Integracja sensoryczna u dzieci. Co to takiego?

Mianem integracji sensorycznej nazywamy cały zbiór procesów, które zachodzą w naszych głowach, i które mają za zadanie "przyjmować", a następnie "interpretować" i "reagować" na docierające do nas czynniki. Można więc powiedzieć, że odpowiada za organizowanie bodźców, z jakimi styka się ludzki organizm, w tym zwłaszcza: zmysłu wzroku, słuchu, dotyku oraz mowy.

Jak łatwo się domyśleć - właściwa integracja sensoryczna jest fundamentem, na którym można oprzeć dobrze funkcjonujące ciało. To dzięki niej możemy się poruszać, utrzymujemy równowagę, jesteśmy w stanie się porozumiewać, jak i przyjmować oraz analizować inne informacje, które kieruje do nas nasze otoczenie.

A co jeśli integracja sensoryczna nie funkcjonuje tak, jak należy?

Brak odpowiednio wykształconego obszaru nazywamy z kolei zaburzeniem integracji sensorycznej. Jest to sytuacja, w której mózg nie radzi sobie z właściwym przyjmowaniem oraz przetwarzaniem czynników oddziałujących na zmysły. Taka dysfunkcja może pojawiać się pod wieloma postaciami, a co za tym idzie - dotykać każdego z naszych zmysłów.

Zagrożenia wynikające z zaburzenia integracji sensorycznej. Co do nich zaliczamy?

Głównym skutkiem występowania tego zaburzenia jest brak prawidłowego rozwoju. Może mieć ono swoje odzwierciedlenie zarówno w trudnościach w codziennym funkcjonowaniu dziecka, jak i bezpośrednio rzutować na jego dorosłe życie.

Dlatego tak ważne jest, aby zaburzenia związane z integracją sensoryczną były rozpoznane wcześniej, a sama terapia - wdrożona tak szybko, jak tylko się da.

Po czym poznać, że Twoje dziecko może mieć problemy z właściwą integracją sensoryczną?

Na szczęście wstępne rozpoznanie tej dysfunkcji jest stosunkowo łatwe. Do głównych symptomów, które powinny zapalić w Twojej głowie "pomarańczowe światło" zaliczamy bowiem następujące czynniki:

Oznaka nr 1: zbyt mała lub zbyt duża wrażliwość na bodźce
Jednym z pierwszych znaków mogących świadczyć o obecności problemu jest wspomniana podatność na bodźce. Twój maluch może czuć, że otaczające go środowisko wręcz go "przytłacza". Natomiast z innej perspektywy - może też cierpieć na niedobór tych czynników, co skutkuje (czasami wręcz agresywnym) poszukiwaniem dodatkowych bodźców. Te drugie mogą objawiać się poprzez krzyk, a nawet przemoc fizyczną.

Oznaka nr 2: nadpobudliwość lub wręcz ospałość
Kolejnym symptomem wskazującym na ryzyko pojawienia się tej dolegliwości mogą być dwie skrajności. Z jednej strony Twoje dziecko może być bardzo pobudzone i tryskać nienaturalnie dużą energią. Z drugiej natomiast - ta przypadłość może objawiać się tym, że nic mu się nie chce, a wykonywanie każdej, nawet najprostszej czynności, przychodzi mu z wielkim trudem.

Oznaka nr 3: wahania nastroju
Jeśli Twoje dziecko nie potrafi utrzymać skupienia, szybko się rozprasza, nie umie się zorganizować albo po prostu nie radzi sobie ze swoim emocjami - to również mogą być jasne sygnały problemów z integracją sensoryczną.

Oznaka nr 4: powolny i nieprawidłowy rozwój
Do innych aspektów, które mogą świadczyć o wystąpienia problemów z integracją sensoryczną, zaliczamy szeroko pojęte opóźnienia w rozwoju. W tym obszarze dotyczy to głównie mowy, ale także problemów poruszaniem się, a nawet koordynacją ruchową.

Integracja sensoryczna u dzieci – jak wykryć i postępować z jej zaburzeniami?

Jak widzisz – ta dolegliwość może przejawiać się na wiele, często nie do końca oczywistych sposobów. A ich zbagatelizowanie może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami.

Dlatego, jeśli tylko podejrzewasz, że Twój maluch może mieć problemy z integracją sensoryczną - nie czekaj i od razu podejmij właściwe kroki. Aby otrzymać prawidłową diagnozę i zdobyć wiedzę na temat dalszego postępowania - skorzystaj z pomocy specjalistów, w tym chociażby wykwalifikowanych terapeutów.

Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Tego rodzaju terapia to tak naprawdę szereg działań mających na celu bieżące wsparcie prawidłowego rozwoju układu nerwowego u dziecka.

Może przyjmować różne formy, które dopasowuje się do wieku, poziomu rozwoju, jak i specyfiki zaburzeń konkretnego malucha. Najczęściej stosowanymi metodami są oczywiście liczne ćwiczenia oraz zabawy - wykorzystujące do tego profesjonalne akcesoria terapeutyczne.

Integracja sensoryczna w domu. Jak o nią zadbać?

Pamiętaj, że wsparcie ekspertów to tylko jeden z elementów większej układanki, w której nie może zabraknąć także Ciebie i Twojego zaangażowania.

Jednym z kluczowych aspektów, które potrafią decydować o skuteczności całej terapii, jest pełne poświęcenie ze strony rodziców. Mamy tu na myśli przede wszystkim zrozumienie potrzeb swojego dziecka, wyrozumiałość, a także proaktywność polegającą na wykonywaniu pewnych ćwiczeń także w domu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie produkty mogą wesprzeć proces terapii Twojego dziecka - koniecznie zapoznaj się z zabawkami sensorycznymi dostępnymi w naszym sklepie internetowym.