Zabawy dla dzieci w domu- kreatywne pomysły, by się nie nudzić

Zabawy dla dzieci w domu- kreatywne pomysły, by się nie nudzić

Jesienna aura nieubłaganie nam puka do okien, a wraz z nią infekcje i długie jesienne wieczory. Co robić, aby nie nudzić? Zobacz nasze kreatywne, ale proste pomysły na zabawy w domu.

Jak wybrać klocki dla dzieci? Czytasz Zabawy dla dzieci w domu- kreatywne pomysły, by się nie nudzić 4 min. Kolejny Gry halloweenowe

Kreatywne zabawy z dziećmi w domu

Domowy biwak

Namiot z koca, krzeseł i poduszek to prosta zabawa, którą uwielbiają dzieci w każdym wieku. Wspólne budowanie jest już ogromną frajdą, a to dopiero początek. W takim namiocie można czytać książki i komiksy przy świetle latarki lub urządzić sobie pokaz slajdów. Świetnie do obu tych czynności sprawdzi się latarka-projektor marki Scratch. Podczas wyświetlania obrazów możecie razem z dzieckiem wymyślać i opowiadać historie.

Nie wyrzucaj! Wykorzystaj!

Znacie to hasło? Każdy, kto ma w domu fana Psiego Patrolu, na pewno słyszał je nie raz. Kartony to coś, co dzieci uwielbiają równie mocno jak koty. Można je wykorzystać do wielu kreatywnych zabaw dla dzieci, takich jak malowanie kredkami, flamastrami lub farbami - najchętniej palcami, bez użycia pędzelków. Taka aktywność to doskonała zabawa sensoryczna dla najmłodszych dzieci.

Duży karton może posłużyć jako podstawa domku, karoseria samochodu lub element rakiety kosmicznej. Dajcie się ponieść wyobraźni i z pustych pudełek zbudujcie coś pięknego. Dzieci mają mnóstwo pomysłów, które warto wykorzystać. A może zamek lub całe miasto z mniejszych pudełek?

Masy plastyczne

To kolejna zabawa sensoryczna dla malucha, ale także ćwiczenie rozwijające małą motorykę. Ugniatanie, lepienie, odrywanie to najlepsze ćwiczenia dla małych paluszków. W tym celu można wykorzystać gotowe masy kupione w sklepie jak popularna ciastolina lub zrobić domowe. Najbezpieczniejsze masy, to te wykonane ze spożywczych składników. Zabawy dla dzieci w domu wymagają czasem niecno bałaganu, ale zawsze warto! Zobacz nasze przepisy na proste masy plastyczne.

Klasyk naszego dzieciństwa, czyli masa solna:

  • szklanka soli drobnoziarnistej,
  • szklanka mąki,
  • 1/2 szklanki wody,
  • opcjonalnie barwnik spożywczy.

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać aż do otrzymania gładkiej masy.

Innym rodzajem masy, jest masa jogurtowa. Do jej zrobienia będziecie potrzebować:

  • 180 g jogurtu naturalnego,
  • 9 łyżek mąki ziemniaczanej.

Tak samo jak w przypadku masy solnej, wystarczy połączyć wszystkie składniki.

Takie zabawy to nie tylko dobry pomysł czym zająć dziecko, ale również zabawa wspierająca rozwój małego człowieka.

Kalambury

Kolejnym naszym pomysłem jest zabawa w kalambury. Polega ona na przedstawieniu tajemnego hasła za pomocą gestów lub rysunków. Najeży to zrobić w jak najkrótszym czasie. Komu uda się pierwszemu, odgadnąć zadane hasło, ten zdobywa punkt.

Co robić z chorymi dziećmi w domu?

Podczas choroby dzieci są zmuszone spędzić trochę czasu w domu. Dobrze wtedy sprawdzą się gry i zabawy, które nie wymagają wysiłku fizycznego. Są spokojne i nie zbyt męczące. Warto wyjąc wtedy z szafy dawno niewidziane klocki, puzzle lub koraliki do tworzenia biżuterii. Świetna zabawa dla dzieci w domu nie musi wiązać się z szaleństwem i wytracaniem energii.

Proste puzzle chętnie układają nawet 2-latki. 3-latki radzą sobie zwykle całkiem dobrze z układankami lewopółkulowymi. Dla 4-latki lub 4-latka świetną zabawą będzie nawlekanie koralików i tworzenie własnoręcznej biżuterii.

Jeśli zarówno Tobie jak i dziecku brakuje sił i pomysłów na kreatywne zabawy, zróbcie sobie domowe kino! Aby urozmaicić to wydarzenie, przygotujcie popcorn, wybierzcie wspólnie odpowiedni do wieku film i przytulcie się pod ciepłym kocykiem. Żadne dziecko nie odmówi takiego zaproszenia. Spędzanie czasu w domu, szczególnie w takim wyjątkowym czasie jak choroba, wymaga specjalnych środków.

Zabawy w domu dla starszych dzieci

Starsze dzieci są bardziej samodzielne, ale i je czasem dopada nuda. Co wtedy robić z dzieckiem w domu? Z pomocą przychodzą nam gry i łamigłówki dla dzieci w różnym wieku. Wspólne granie w planszówki to świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi podczas długich jesiennych czy zimowych wieczorów. Różnego rodzaju gry planszowe, gry edukacyjne, gry karciane czy zręcznościowe znajdziesz w naszym sklepie JasieBasie.pl.

 

Budowanie z klocków to świetna forma spędzania wolnego czasu zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Dla 5-latków i starszych pociech świetną propozycją są klocki Plus plus mini. Można z nich układać obrazy, budowle lub figurki np. ulubionego zwierzątka.

Dla nieco starszych dzieci, które lubią zabawy kreatywne, spędzenie czasu w domu może umilić malowanie po numerach Świetne tego typu zestawy dla 7 latków oferuje marka Janod.

Wspólne gotowanie może być również dobrą zabawą. Warto angażować dzieci w tego typu prace domowe. Gotowanie to świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu, ale także doskonała lekcja. Poproś dziecko o pomoc w kuchni, a każdy na tym skorzysta. Przyrządzanie posiłku zachęca także do poznawania nowych smaków.

To już wszystkie nasze pomysły na aktywności i zabawy dla dzieci w domu. Pamiętajcie, że zarówno dla maluchów jak i starszaków, do zabawy zawsze można wykorzystać to co mamy pod ręką. Koc, karton lub produkty spożywcze dostępne w każdej kuchni. Najważniejsza jest cierpliwość i pozytywne nastawienie!