Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci Czerwony Kaptuerk Smart Games

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci

Umiejętność skupienia uwagi jest niezbędnym mechanizmem podczas uczenia się. Bez niego trudno jest skoncentrować się na zadaniu, przyswoić nową wiedzę i efektywnie przetwarzać informacje. Poznaj nasze sposoby na poprawę koncentracji u najmłodszych!

Najlepszy plac zabaw w okolicy Warszawy Czytasz Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci 5 min.

Skupienie uwagi pozwala na wyeliminowanie rozproszeń i skierowanie całej naszej uwagi na to, czym się właśnie zajmujemy. Dzięki temu możemy lepiej skoncentrować się na zadaniu, zrozumieć je głębiej i efektywniej je wykonać. Umiejętność skupienia uwagi ma również wpływ na naszą pamięć i zapamiętywanie informacji. Kiedy jesteśmy skupieni, nasz umysł jest bardziej otwarty na przyswajanie nowych informacji i lepiej je zachowuje w pamięci. Dlatego ważne jest, aby pracować nad tą umiejętnością i rozwijać ją od najmłodszych lat. 

Jak skutecznie wspierać koncentrację uwagi u dziecka?

Zdolność utrzymania uwagi zmienia się wraz z wiekiem i rozwojem dziecka. 7-miesięczny maluch koncentruje się na zabawce zaledwie 2-3 minuty. U 3-latka będzie to już 15-20 minut. Mają na to wpływ zmiany w układzie nerwowym człowieka, które zachodzą na przestrzeni lat. 

Aby rozwój umiejętności skupienia przebiegał prawidłowo, warto zadbać o dobre samopoczucie dziecka i zaopiekowanie się takimi potrzebami jak sen, dieta bogata w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe Omega 3. Niezwykle ważna jest również pora dnia, gdy dziecko ma do wykonania wymagające koncentracji zadania. Szczególnie wczesne godziny poranne oraz późne wieczorne nie sprzyjają skupieniu. Duże znaczenie ma także przestrzeń, która otacza nas podczas pracy. Zorganizuj dziecku spokojne oraz dobrze oświetlone miejsce. Takie, w którym uwagi nie będą rozpraszać urządzenia elektroniczne (telewizor, komputer, telefon) oraz inni domownicy.  

Zabawy i ćwiczenia na pamięć i koncentrację u najmłodszych

Aby stymulować pamięć i umiejętność skupienia uwagi na określonej czynności warto włączyć do codziennych zabaw odpowiednie ćwiczenia. Mogą to być proste zabawy takie jak:

  • Rysowanie oburącz - rysowanie obiema rękami równocześnie zmusza do współpracy obie półkule. Narysuj, lub wydrukuj dziecku połowę prostego rysunki i zachęć malucha, aby jedną rękę prowadził po śladzie, a drugą dorysowywał brakującą część.
  • Przeplatanki - wykonaj własnoręcznie lub kup przeplotkę ze sznurówką i zachęć dziecko, aby wyplotło wzór. Taka praca wymaga cierpliwości i jest doskonałym ćwiczeniem motoryki małej. 
  • Gry logiczne i łamigłówki - wybierz swoje ulubione pozycje, odpowiednie do wieku dziecka i razem rozwiązujcie zagadki.
  • Memory - nieśmiertelny klasyk dostępny jest teraz w ciekawych i nowoczesnych wydaniach. Wyszukiwanie par takich samych obrazków, lub łączenie innych elementów to doskonały sposób na wspomaganie koncentracji.
  • Puzzle, układanki - tu nic nie trzeba dodawać. Mogą być te tradycyjne lub nowoczesne, np. magnetyczne. 
  • Układanki lewopółkulowe - zabawa polega na odtworzeniu wzoru z tablicy lub szablonu. Taka aktywność rozwija logiczne i analityczne myślenie oraz jest zarazem skutecznym ćwiczeniem na koncentrację uwagi.
  • Słowne zabawy - w zależności od wieku dziecka, możecie wymieniać słowa na kolejne litery alfabetu lub trudniejszy wariant: szukać słów rozpoczynających się na ostatnią literę poprzedniego słowa.

Gry, które pomogą poprawić koncentrację u dziecka

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z koncentracją, świetnym pomysłem są łamigłówki i gry logiczne, które będą angażować i w atrakcyjny sposób poprawiać czas koncentracji.

Podczas wyboru takiej zabawki, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na wiek dziecka. Warto kierować się oznaczeniami producenta, ponieważ wybranie zbyt trudnej propozycji, może zniechęcić młodego człowieka do zabawy.

Dla małych dzieci idealnym ćwiczeniem koncentracji będą układanki. Np. "Króliczek" od Smart Games. Zadaniem dziecka jest ułożenie figurki króliczka w taki sposób jak na szablonie. Kart ze wzorami w zestawie jest aż 60, co daje dużo możliwości zabawy.

3-latkowi możemy już zaproponować memory. Nie koniecznie to tradycyjne. "Kurnik" od Fat Brain Toys to świetna zabawa dla całej rodziny. Szukanie jajek schowanych pod kurkami jest ciekawą alternatywną dla standardowej wersji, w której szukamy 2 takich samych obrazków. Bądź uważny/a, bo kurki zmieniają swoje położenie! 

Smart Games oczywiście także w tej grupie wiekowej ma mądre i ciekawe gry, rozwijające uwagę i pamięć. Świetnymi propozycjami dla takich maluchów są łamigłówki oparte na popularnych bajkach, np. "Trzy Świnki" lub "Śpiąca Królewna".

Grą, która będzie ćwiczyć koncentrację uwagi u 4-latka, mogą być "Jaś i Magiczna Fasola" oraz "Kamelot Junior". Obie również są dziełem wydawnictwa IUVI i należą do serii Smart Games. Wybierz tą, która zainteresuje Twojego małego człowieka i ciesz się wartościową zabawą.

Dziecku w wieku 5 lat zaproponuj magnetyczną układankę w formie książeczki. Może to być "Arka Noego". Plansza, magnetyczne klocki oraz książeczka z 48 zadaniami to atrakcyjna forma ćwiczenia uważności dla Twojego dziecka.

Dla nieco starszych dzieciaków absolutnym HIT-em jest seria gier logicznych IQ. Najbardziej popularna i kochana zarówno przez młodzież jak i dorosłych jest IQ Fit. Jeśli już ją znasz, na pewno spodobają Ci się inne jej wersje jak IQ Twist czy IQ Stars. Choć gry te są niewielkie, równie ciekawą, a jeszcze mniejszą jest IQ Mini. Kieszonkowa układanka, która pobudzi mózg dziecka do gimnastyki i skupienia uwagi.