Co robić w majówkę 2023 z dziećmi?

Co robić w majówkę 2023 z dziećmi?

W tym roku weekend majowy wypada bardzo korzystnie. Wystarczy wziąć 1 dzień urlopu, aby mieć aż 5 dni wolnego, ponieważ 1. maja wypada w poniedziałek, a 3. w środę. Jeśli dołożymy do tego urlop na 4. i 5. maja mamy już nie weekend, a dodatkowy tydzień wolny od pracy i szkoły!

Majówka to czas, w którym większość z nas chce odpocząć od pracy i oderwać się od codzienności. Dla rodziców to również świetna okazja, aby spędzić czas z dziećmi i zorganizować im atrakcyjne zajęcia. W artykule poniżej przedstawimy kilka pomysłów na to, jak ciekawie spędzić majówkę z dziećmi w 2023 roku bez względu na pogodę.

Długi weekend majowy z dziećmi na powietrzu

Jeśli dopisze nam odrobinę szczęścia, w majówkę może być ciepło i słonecznie. W takich okolicznościach najlepiej spędzić te dni na łonie natury. Jakie atrakcje dla dzieci możemy zaplanować ?

1. Wycieczka rowerowa

Starszaki na swoich rowerach, maluchy w fotelikach i ruszamy! Weekend majówkowy to idealny czas, aby rozpocząć sezon rowerowy i wybrać się na pierwszą wycieczkę w sezonie. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą napoi i przekąsek oraz dostosować poziom trudności do wieku i możliwości uczestników. Zaplanujcie odpowiednią trasę oraz odpoczynki, aby ten aktywny wypoczynek na łonie przyrody był przyjemnością dla całej rodziny. Może dojedziecie na jakiś nowy plac zabaw? 

2. Piknik w parku, ogrodzie lub w lesie

Dzieci uwielbiają pikniki! Już same przygotowania sprawiają im ogrom frajdy. Przygotowywanie przekąsek oraz akcesoriów do jedzenia na dworze jest już nie lada atrakcją. Może upieczecie wspólnie babeczki, usmażycie placki lub zrobicie zdrowe batoniki? Nie trzeba wyjeżdżać na wczasy all inclusive, żeby tworzyć wspaniałe wspomnienia. Wybrać się na majówkę można we własnej okolicy. Piknik jest świetną opcją, ponieważ da się go zrobić wszędzie! W przydomowym ogrodzie, w miejskim parku, na leśnej polanie lub na plaży. Niekoniecznie tej nadmorskiej. Może być urokliwa plaża nad pobliskim jeziorem, zalewem lub rzeką. Na pewno znajdziecie odpowiednie miejsce w swojej okolicy niezależnie czy mieszkanie na Podlasiu, Mazowszu czy w Małopolsce.

3. Rodzinne zabawy sportowe

Piknik można połączyć z mini turniejem sportowym. W majówkowy weekend możecie grać w piłkę nożną, siatkówkę, badmintona lub jego uproszczoną wersję, czyli letni tenis

Majowy weekend to także doskonała okazja, żeby pokazać dzieciom takie zapomniane nieco aktywności jak gra w gumę lub skakanie na skakance. A jeśli dopisze wiosenny wiatr, to może wspólnie będziecie puszczać latawce? Latawiec szczególnie warto zapakować, jeśli długi weekend majowy 2023 zamierzacie spędzić nad Bałtykiem. Polskie morze oprócz tego, że jest malownicze, to także niezwykle wietrzne, co sprawia, że latawce szybują na plaży z łatwością.

Majówka 2023 w domu, czyli pomysły na niepogodę

A co jeśli nie możemy pozwolić sobie na urlop, aby wyjechać na długi weekend lub pogoda nie zachęca to wyjścia na zewnątrz? Rodzinną majówkę można spędzić też ciekawie w domu! Sprawdź poniżej nasze pomysły na domową majówkę dla rodzin z dziećmi.

1. Wspólne gotowanie

To kolejna rzecz, którą dzieciaki uwielbiają! Jeśli na co dzień nie macie czasu na wspólne gotowani i pieczenie, majówka w domu jest idealną okazją. Zaplanujcie wspólnie menu, zróbcie zakupy i przygotujcie posiłek.  Może to będzie pizza i ciasteczka na deser? A może po prostu sałatka owocowa? Gotowanie to świetna lekcja samodzielności i chociaż wiemy, że od nas - rodziców wymaga to wiele cierpliwości, to warto zaangażować dzieciaki do pracy w kuchni.

2. Warsztaty plastyczne

Jeśli planujecie spędzić weekend majowy w domu, możecie zrobić własne warsztaty plastyczne. Możliwości są tu nieograniczone. Może to być kurs malarstwa, rysowania krok po kroku lub lepienia z masy solnej! Może przygotujecie własnoręcznie kotylion na 2 maja? Lub flagę Polski na 3 maja? Domowe warsztaty plastyczne to rewelacyjna zabawa dla dzieci i dorosłych. 

3. Turniej gier planszowych

Kolejną możliwością jest trudniej gier. Wyjmijcie swoje ulubione gry planszowe, zręcznościowe, karciane czy logiczne i grajcie do upadłego! W proste gry zręcznościowe możesz grać nawet z 1,5 roczniakiem, w planszówki z 2,5-latkiem. Dla starszaków warto wybrać gry wymagające logicznego myślenia. Możecie też postawić na śmiech i zagrać całą rodziną w łowienie ryb za pomocą wędek umieszczonych na opaskach na głowie.  Kto zostanie mistrzem? 

Zwiedzanie w weekend majowy - odkryj najciekawsze miejsca w swojej okolicy

Jeśli szukasz pomysłu na majówkę 2023, zostań turystą we własnej okolicy! Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, na pewno znajdziesz ciekawe miejsca na majówkę. Zamki, pałace, muzea, wieże widokowe, zabytkowe kościoły a może mniej znane bunkry lub kopalnie? Przypomnij sobie czy jest w okolicy miejsce, o którym kiedyś słyszałaś/eś, a nigdy nie byłaś/eś.  Nadal nie masz pomysłu? Zajrzyj na stronę internetową gminy lub powiatu. Tam na pewno znajdziesz okoliczne zabytki i miejsca, które warto odwiedzić. Na takiej stronie znajdziesz zapewne również lokalne liczne atrakcje i propozycje na majówkę z dziećmi.

Ścieżki edukacyjne

Dni wolne od pracy 29 kwietnia do 3 maja to doskonały czas, aby odwiedzić lokalne ścieżki edukacyjne. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę "ścieżka edukacyjna oraz nazwę Twojej miejscowości", a znajdziesz najbliższe miejsca tego typu. Czym są ścieżki edukacyjne zwane także ścieżkami dydaktycznymi? Jest to zwykle szlak pieszy, wytyczony w taki sposób, aby na jego trasie znalazło się jak najwięcej ciekawych obiektów. Mogą być to ścieżki przyrodnicze lub zabytków architektury. Ścieżki dydaktyczne oznaczone są białym kwadratem z zielonym paskiem przekreślonym na skos. Charakteryzuje je uporządkowany ruch oraz tablice informacyjne. Na takim szlaku możemy spotkać także gry plenerowe dla dzieci oraz wiaty z ławkami, na którym możecie odpocząć.